Skip to Main Content

FLAME AWARD

The FLAME AWARD is presented to teams of Igniters in recognition of their outstanding collective performance during the Ignite Campaign. This award recognizes the accomplishments of teams of Igniters who have led their units to significant levels of success by helping colleagues realize the power and benefits of giving back to our FIU. Recipients of this award are recognized for their combined impact. We thank them for their commitment and tenacity in support of the Ignite Campaign, our FIU, and their units.
  • FY21 FLAME AWARD Winners

    Chaplin School of Hospitality & Tourism Management

    • Sanjay Dhawan ‘04, MS ‘05
    • Mohammad Qureshi ‘92, MPA  ‘96

     

    College of Arts, Sciences, and Education

    • Sarah Bisono- Gonzalez
    • Rosanna Castro
    • Jessie Guevara '06, MBA '11
    • Paul Landrum
    • Stephen Leatherman
    • Celine Leboeuf
    • DeEtta Mills
    • Tanya Mishra
    • Jason Pearl
    • Jacqueline Pena
    • Maria Victoria Tsalikis ‘90, MS ‘93, EdD ‘04
    • Hassan Zahedi-Jasbi

     


    College of Business

    • Savannah Brea ‘19
    • Angel Burgos
    • Karlene Cousins
    • Kelly Ferguson
    • Shahid Hamid
    • William Hardin
    • Arijit Sengupta

     

    College of Communication, Architecture + The Arts

    • Maria Claverie ‘00
    • Oliver Ionita

     

    College of Engineering and Computing

    • Yesim Anter
    • Yesenia Capi

     

    College of Law

    • Christopher Carbot ‘05, JD ‘09
    • Jasmin Grant MBA ‘16

     

    Division of Human Resources

    • Ashley Ares ‘08
    • Trudy Fernandez ‘02, MS ‘06
    • Giselle Heraux ‘13, MS ‘16

     

    Division of Student Affairs

    • Teresa Amador
    • Jacob R. Burns '15, MS '17
    • Rigoberto Campos ‘11
    • Michelle Castro ‘01
    • Vanessa Gondar ‘09
    • Matilde Gramling ‘82, MBA ‘00
    • Betsy Josma-Ducheine ‘11
    • Anabel Mieres ‘17
    • John Parmenter
    • Elizabeth Rizo
    • Maria Reyes
    • Silvana Rogelis ‘95, MS ‘04
    • Jose Toscano ‘99
    • Jillian Turushima
    • Vanessa Vazquez ‘12, MBA ‘14

    Herbert Wertheim College of Medicine
    • Angela Delgado
    • Jannel Garcia ‘13
    • Rebecca Toonkel

    Nicole Wertheim College of Nursing & Health Sciences
    • Linda Carty-Dumitrescu MS ‘13
    • Kimberly English

    Office of Academic Planning & Accountability
    • Susan Himburg
    • Hilary Landorf
    • Mercedes Ponce
    • Jorge Zumaeta

    Office of the Controller
    • Veronica Agustus-Appleby MS ‘12
    • Ashley Francois ‘16
    • Tricia Galiano

    Office of Research & Economic Development
    • Gloria Dingeldein
    • Betsy Perez ’13, MPA ‘15
    • Mercedes Rodriguez MA ‘08

    Operations & Safety
    • Lissette Hernandez ‘09
    • Tory Heslop ‘09

    Robert Stempel College of Public Health & Social Work
    • Marie Alvarez
    • Rosa Babino MPA ‘07
    • Elena Bastida
    • Zoran Bursac
    • Adriana Campa ‘82
    • Arnaldo Gonzalez ‘05, MA ‘08
    • Maria Gutierrez
    • Mileyvis Guzman ‘18
    • Mary Helen Hayden EdD ‘04
    • Magnolia Hernandez
    • Laurie Holms
    • Miladys Martinez Palacios
    • Caridad Mesa ’08, MS ‘12
    • Paola Moreno MBA ‘03
    • Iliana Perez ‘87
    • Ivonne Sarria
    • Kim Tieu

    Student Access and Success
    • Christine Dome
    • Sonja Montas-Hunter

    The Wolfsonian
    • Ian Rand
    • Sandra Solis Hazim
  • FY20 FLAME AWARD Winners

    Business services

    • Jessica Castro
    • Hamza Lazrak
    • Natali Mas
    • Felecia Townsend

     

    College of Arts, Sciences, and Education

    • Sarah Bisono- Gonzalez, Center for Children and Families
    • Rosanna Castro, Center for Children and Families
    • Grenville Draper, Earth and the Environment 
    • Jessie Guevara, Institute of Water and Environment
    • Tamisha Guzman, Biology
    • Paul Landrum, College of Arts, Sciences, & Education
    • Celine Leboeuf, Philosophy 
    • De Etta Kay Mills, International Forensic Research Institute
    • Tanya Mishra, STEM Transformation Institute
    • Jason Pearl, English
    • Bethany Reeb-Sutherland, Psychology
    • Maria Victoria Tsalikis, Teaching and Learning
    • Hassan Zahedi-Jasbi, Mathematics and Statistical Sciences

     

    College of Communication, Architecture + The Arts

    • Maria Claverie
    • Oliver Ionita
    • Jessica Szmuler

     

    College of Engineering and Computing

    • Yesim Anter
    • Yesenia Capi

     

    College of Law

    • Christopher Carbot
    • Jasmin Grant

     

    Division of Human Resources

    • Ashley Ares
    • Ximena Cuadra
    • Trudy Fernandez
    • Giselle Heraux
    • Belen Iglesias Alvarez

     

    Division of Information Technology

    • Penny Butler-Schillinger
    • Martha Castiello

     

    Division of Student Affairs

    • Vanessa Gondar
    • Matilde Gramling
    • Sanyo Mathew
    • Joseph Paulick
    • Estela Penabad
    • Vanessa Vazquez

     

    Enrollment Services

    • Henry Cheng
    • Katharine A. Conrad
    • Jody Glassman
    • Debra Manning

     

    Herbert Wertheim College of Medicine

    • Angela Delgado
    • Jannel Garcia
    • Oscar Otero

     

    Office of Academic Planning & Accountability

    • Susan Himburg
    • Hilary Landorf
    • Mercedes Ponce
    • Jorge Zumaeta

     

    Office of the Controller

    • Veronica Agustus-Appleby
    • Ashley Francois
    • Tricia Galiano

     

    Office of the Provost

    • Rhesia Lewis
    • Patricia Mauter
    • Abilene Pinzon

     

    Robert Stempel College of Public Health and Social Work

    • Marie Alvarez
    • Diana Azzam
    • Rosa Babino
    • Elena Bastida
    • Zoran Bursac
    • Adriana Campa
    • Maria Gutierrez
    • Mileyvis Guzman
    • Mary Helen Hayden
    • Magnolia Hernandez
    • Laurie Holmes
    • Melissa Howard
    • Wasim Maziak
    • Caridad Mesa
    • Paola Moreno
    • Iliana Perez
    • Ivonne Sarria
    • Dulce Suarez
    • Kim Tieu

     

    Steven J. Green School of International & Public Affairs

    • Myriam Garcia
    • Aracely Lafarga Nadal
    • Cynthia Minguez
    • David Skipp

     

    The Patricia & Phillip Frost Art Museum

    • Tania Alonso
    • Natasha D’Souza
    • Grace Frawley
    • Maryanna Ramirez
  • FY19 FLAME AWARD Winners

    College of Arts, Sciences, & Education

    • Sarah Bisono-Gonzalez, Center for Children and Families
    • Rosanna Castro, Center for Children and Families
    • Tamara Gonzalez, Center for Women and Gender Studies
    • Jessie Guevara, Institute of Water and Environment
    • Jessie Guevara, Southeast Environment Research Center
    • Tamisha Guzman, Biology
    • Paul Landrum, College of Arts, Sciences, & Education
    • Stephen Leatherman, Earth and Environment 
    • De Etta Kay Mills, International Forensic Research Institute
    • Cynthia Minguez, Chemistry
    • Tanya Mishra, STEM Transformation Institute
    • Jenna Silva, School of Integrated Science and Humanity
    • Bethany Sutherland, Psychology
    • Paul R. Warren, Philosophy
    • Hassan Zahedi, Mathematics and Statistical Sciences

     

    Division of Information Technology

    • Penny Butler
    • Martha Castiello
    • Lisette Hernandez
    • Ivon Lopez
    • Rosa Parrilla
    • Blanca Perez
    • Maria Purvis

     

    Division of Student Affairs

    • Rigoberto Campos, Graham Center
    • Vanessa Gondar, Counseling and Psychological Services
    • Matilde Gramling, Student Affairs
    • Joseph D. Paulick, Housing Central
    • Silvia Valdes, Counseling and Psychological Services
    • Vanessa Vazquez, Graham Center

     

    Enrollment Services

    • Katharine Conrad, Financial Aid
    • Henry Cheng, Office of the Registrar
    • Jody Glassman, Office of Admissions
    • Debra Manning, One Stop

     

    Nicole Wertheim College of Nursing & Health Sciences

    • Shawn Felton
    • Maria Olenick

     

    Office of the Controller

    • Veronica Appleby
    • Tricia Galiano

     

    Office of the Provost

    • Alexandra Burkowski
    • Rhesia Lewis
    • Abilene Prado Pinzon
    • Patricia Rodriguez
    • Damaris Valdes

     

    Parking, Sustainability, and Transportation

    • Ashley Francois
    • Travis Stokes
  • FY18 FLAME AWARD Winners

    Division of Human Resources

    • Aileen Perez
    • Andrea Del Pino
    • Byron De Paz
    • Johanny Nunez
    • Joseph D. Paulick
    • Lina Herran
    • Mary Cruz

     

    Division of Student Affairs

    • Estela Penabad
    • Julianne Tallon
    • Lynn Hendricks
    • Vanessa Gondar
    • Vanessa Vasquez

     

    Office of the Provost

    • Abilene Pinzon
    • Alexandra Burkowski
    • Damaris Valdes
    • Rhesia Lewis

     

    College of Arts, Sciences & Education

    • Brad Schonhoff, Institute of Water and Environment
    • Caprila Almeida, School of Education and Human Development
    • Glenn Hutchinson Jr., Center for Writing Excellence
    • Hebin Li, Physics
    • Jenna Silva, School of Integrated Science and Humanity
    • Jessie Guevara, Institute of Water and Environment
    • Jose Almirall, International Forensic Research Institute
    • Maria Victoria Tsalikis, School of Education and Human Development
    • Paul Landrum, Executive Dean’s Office
    • Paul R. Warren, Philosophy
    • Stephen Leatherman, Earth & Environment
    • Tamara Gonzalez, Women Studies Center
    • Tamisha Guzman, Biology